Ara
Close this search box.

Kanlı Noel

Yabancılar kendilerine yapılan kötülüğü, Türkler de yapılan iyiliği unutmazmış.
Bence son derece doğru bir tespit.
Ada’da Türkleri istemiyoruz diyerek Rum dostlarıyla Avrupa’ya yelken açan Kıbrıslı bazı vatandaşlara hatırlatmakta fayda var.
Noel geliyor.
Kanlı Noel’in de yıldönümü.
Nedir “Kanlı Noel”?
Yorgo Papandreu iktidar olduğunda ilk ve tek hedefi vard Yunanistan’ın. Türk halkını yok etmek. Planın adı da “AKRİTAS Planı”nıydı. Çok iyi eğitim görmüş 20.000 kişilik EOKA teröristleri Yunan askerleri ile beraber Türkler’e karşı saldırıya geçtiler. Yavrularına sarılıp küvetin içinde kanlar içinde öldürülmüş anne resmini hatırladınız mı?

Bitmedi.

4 Ağustos 1974 tarihinde yine EOKA saldırıya geçmişti. Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde Kıbrıs Türklerine karşı gerçekleştirilen katliamda en genci 16 günlük, en yaşlısı ise 95 yaşında olmak üzere 126 Türk öldürülmüştü, bir kısmı diri, diri olmak üzere buldozerler ile çukurlara doldurulmuşdu. Aynı toplu mezardan toplam 89 kişi çıkarılmıştı.

Otomatik silahlar ve kesici aletlerle cesetlerin büyük çoğunluğu parçalanmış halde bulunmuştu.

Bu ne ilkti, ne de son olacaktı.

Asker kaçakları, sağ-sol mücadelesi veren ve birbirine kurşun sıkan gençler herşeyi bir kenara koyup gönüllü olarak Yavru Vatan’da soydaşlarımızı kurtarmak için askerlik daireleri önünde uzun kuyruklar oluşturuyorlardı.

Yunanistan’ın genç Başbakanı Çipras yeni seçilip bir kaç güzel laf edince sevinmiştim.
Sevincim bir hafta bile sürmedi.
Türkiye ve Türklere karşı anlamsız, doyumsuz bir düsmanlık işlemiş genlerine.
Atatürk’ün dış politikasına bir kez daha şapka çıkarıyorum.
Keşke tarihten ders alabilsek.
İngiltere’de hala ilkokullarda okutulan “The Little Red Hen” kitabı, keyifle ve kendi yağıyla kavrulan bir tavuğun hikayesidir. Daha fazla buğday toplayarak zengin olma hevesi içinde nasıl boğaz tokluğuna çalışan bir esir haline gelişini anlatır.
Kıssadan hisse şudur; İngiltere Kraliyetinin dostları yoktur, çıkarları vardır.
Hani öyle bir haberimiz olsun.

Dönelim Kıbrıs’a.
Rahmetli Denktaş gibi söyleyeyim, “Kıbrız derim anadın”?
Başta Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş gibi koca yürekli arslanlar olmak üzere, bu davada canlarını siper eden Kıbrıs halkı, mücahitler, Anavatan’dan Yavruvatan’a koşan tüm gazi ve şehitlerimizi sevgi, saygı ve minnet ile anıyorum.

Bu yazıyı paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Kaya Boztepe

Kaya Boztepe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir