Ara
Close this search box.

Mağrur Olma Padişahım Senden Büyük Allah Var

İmparatorluğun yenilgisini belgeleyen Mondros Mütarekesi’nin 30 Ekim 1918’de imzalanmasından kısa bir süre sonra Enver Paşa, Talat Paşa, Cemal Paşa ve Bahattin Şakir yurtdışına kaçmışlardır.

Ömrü boyunca boş hayallerle onbinlerce vatan evladını ölüme gönderen çapsız hanedan damadı Enver ve saz arkadaşları önce Osmanlı’yı bir oldu bitti ile harbe soktular. Sonra çeşitli cephelerde Alman Paşaların emrine verilen vatan evlatlarını feda ederek Alman İmparatorluğunun çıkarlarına hizmet ettiler.

Mustafa Kemal Atatürk’ün onca uyarısı, onca serzenişleri, Çanakkale’de çıkartmanın nereden yapılacağını söylemesi, yazması, çizmesine rağmen Liman Von Sanders gibi tecrübeli bir komutanın Mehmetçiği alakasız yerlerde konumlandırması bir tesadüf, bir beceriksizlik midir gerçekten?

Yoksa düşman askerlerine fazladan bir cephe açarak Mehmetçik’lerin kanı pahasına onları oyalamak olabilir mi gerçek amaç?

Sarıkamış’da donarak ölen ayağı çarıklı binlerce vatan evladını unutmak mümkün mü?

Hicaz’dan Galiçya’ya, Sarıkamış’tan Çanakkale’ye kadar emir ve komuta baştan itibaren Mustafa Kemal Paşa gibi yetişmiş değerli subayların elinde olsaydı bugün üzerinde durduğumuz toprakların haritası çok farklı olacaktı.

Yüzde 3 okuma oranıyla öğretmen, doktor, mühendis, hatta tren kullanacak makinist bulamayan yeni kurulmuş Cumhuriyet’in başında da Mustafa Kemal Atatürk ile beraber tarihin yetişmiş en iyi kadroları olacaktı.

Hala son Osmanlı Padişahı ve bu çapsız salon paşalarına toz kondurmayan yandaşlar izliyorum medyada. Hangileri daha büyük hain bilemiyorum.

Yandaşlardan biri Enver Paşa’nın ne kadar doğru ve dürüst olduğunu anlatırken aklıma geldi.

Selah Cimcoz, Meclis’i Mebusan basılınca Malta adasına sürgün edilenler içinde bulunan bir Türk aydınıdır. Osmanlı İmparatorluğunu savaşa sokan Enver Paşanın babası Ahmet Paşa da Malta sürgünleri arasındadır. Bir gün nazırlar, paşalar, ünlü gazeteciler oturmuş aralarında sohbet ederlerken Ahmet Paşa sohbete katılıp “evlatlarım, ben hayatım boyunca hiç harama uçkur çözmedim” der. Öyle deyince Selah Cimcoz atılır; “ah paşam, der, siz keşke helale de uçkur çözmeseydiniz, şimdi buralarda olmazdık”.

Bugünlerde biri daha var Enver’den de mağrur, kibirli, küstah!

Her işi Allah adına ama her işi haram.

Sonu Enver Paşa’dan beter olacak bence.
Anladınız siz onu.

Bu yazıyı paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Kaya Boztepe

Kaya Boztepe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir